Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działalność prospołeczna » Działalność » działalność prospołeczna » Warszawskie żłobki kibicują akcji
W dniu 15.02.2021 wolontariuszki z LC Warszawa Arka przekazały dla podopiecznych Domu Kombatanta w Warszawie 15 urządzeń do ćwiczeń oddechowych,... więcej
15/02/2021
W dniu 11 grudnia 2020 r. członkinie LC Warszawa Arka przekazały pulmotrainery® dla Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej - Odcinek... więcej
11/12/2020
Kolejny raz rozbrzmiały w autokarze radosne słowa obozowej piosenki, którą każdego roku dzieci z gminy Łochów śpiewają podczas... więcej
04/08/2020
Dziś [23.04.2020 r.] znowu odwiedziłyśmy nasz podopieczny Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Warszawie, przekazując dla personelu 400 szt... więcej
23/04/2020
Dziś przekazałyśmy 100 fartuchów ochronnych dla pracowników naszego podopiecznego DPS "Kombatant"!!! To następna transza pomocy po przekazanych... więcej
20/04/2020
Nasz Klub Warszawa Arka od dawna pomaga Przychodni dla Bezdomnych w Warszawie. W tych trudnych czasach, w których przyszło nam się zmagać z pandemią... więcej
01/04/2020
„Wzrok naszych dzieci” Strefa Warszawska już drugi rok uczestniczy w naszej lioneskiej ogólnopolskiej akcji „Wzrok naszych dzieci”. Ten wspaniały... więcej
15/03/2020
Od około trzech miesięcy jestem zaangażowana jako wolontariuszka w Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP)... więcej
31/10/2019
Wakacje to czas radości i przygód. Grupa ponad trzydziestu dzieciaków z gminy Łochów 15 lipca 2019 r. wyruszyła po przygody do Marianówki, uroczej... więcej
25/07/2019
Już po raz szósty członkinie LC Warszawa Arka we współpracy z klubem bliźniaczym LC Tenerife Sur zorganizowały wyjazd na wakacje marzeń na Teneryfę. W... więcej
07/05/2018
W słowie „wakacje” można zmieścić wiele. Dzieci z gminy Łochów zmieściły wspomnienia, które – jak pokazało spotkanie poobozowe – żyją w nich do... więcej
31/07/2017
Rok 2017 był szczególny w działalności charytatywnej związanej z „Wakacjami marzeń”. Na zaproszenie LC Teneryfa Sur wyjechało znowu 8 dzieci i... więcej
06/05/2017
Lioni z Regionu Centralno-Wschodniego w  niebanalny sposób postanowili uczcić 100-lecie naszego ruchu. Otóż postanowiliśmy własnoręcznie posadzić... więcej
01/04/2017
Tym razem chcę się przede wszystkim skupić na różnych działaniach, które uzupełniają się wzajemnie w dążeniu do osiągnięcia określonego celu. A tym... więcej
04/04/2016
Członkinie LC Warszawa Arka zaangażowały się w zeszłym roku w pomoc dzieciom z rodzin, zagrożonych uzależnieniami i wykluczeniem społecznym. Jedną z... więcej
10/07/2015
Nasz klub - LC Warszawa Arka - od wielu lat opiekuje się Domem Dziecka Julin w Kaliskach sponsorując i organizując różnorodne działania, umilające... więcej
29/06/2015
Już po raz trzeci LC Teneryfa Sur zaprosił dzieci z Julina, podopiecznych naszego klubu na tygodniowe „Wakacje marzeń”. Porozumienie miedzy Klubami... więcej
06/05/2015
W czerwcu 2013 roku w ramach projektu Twinnig Clubs został podpisany dokument współpracy między LC Warszawa Arka i LC Tenerife Isla Sur, którego celem... więcej
27/04/2015
LC Warszawa Arka od początku swojej działalności zajmowała się pomocą dla dzieci - główny  nacisk kładąc na pomoc dla dzieci z Domu Dziecka... więcej
18/02/2015
Lionki z LC Warszawa Arka opiekują się od paru miesięcy rodziną 4-letniego chłopczyka, ratowanego w Centrum Zdrowia Dziecka przed inwazją raka wątroby.... więcej
06/12/2014
W dniu 17 października 2014 roku o godz. 10.00 w Warszawie, w niewielkiej Poradni Kompleksowej Diagnozy, Wczesnej Edukacji, Terapii i Rehabilitacji dla... więcej
17/10/2014
Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" jest polską organizacją pozarządową. Od 1991 roku świadczy pomoc medyczną ludziom w potrzebie, w Polsce i poza Jej... więcej
22/09/2014
Dzieci i wychowawcy z Domu Dziecka Julin zaprosiły nas 25 czerwca 2014 r. na miłą uroczystość, w czasie której były podziękowania dla całej, wspaniałej... więcej
25/06/2014
Realizując jeden z głównych celów ruchu Lions – rozwijanie i umacnianie ducha porozumienia ludzi na całym świecie – już po raz drugi w ramach... więcej
20/05/2014
Nasi przyjaciele z LC Tenerife Sur wykazali również ogromne zrozumienie dla naszego kolejnego projektu pomocy skierowanego na terapię dzieci w... więcej
17/05/2014
POWIĘKSZALNIKI I TABLETY DLA DZIECI SŁABOWIDZĄCYCH – PODOPIECZNYCH STOWARZYSZENIA „TĘCZA ” z WARSZAWY to projekt nazwany roboczo TĘCZA realizowany... więcej
01/02/2014
Lioni dla Poradni Pedagogiczno-Psychologicznych W grudniu 2013 roku członkinie LC Warszawa Arka  zaangażowały się w “Akcję Świąteczna Paczka –... więcej
19/12/2013
Dnia 25 października 2013 roku Lions Club Warszawa-Arka zaprosił dzieci i młodzież z Domu Dziecka „Julin” k.Warszawy na przedstawienie do Teatru Lalka... więcej
25/10/2013
Na zaproszenie LC Teneryfa Sur czwórka dzieci z opiekunami p. Agatą Kuczyńską i członkiem LC Warszawa Arka, Iwoną Nowak wzięło udział w... więcej
10/05/2013
Choć sezon ogórkowy w pełni LC Warszawa Arka ociera pot z czoła i nie czekając na czas pourlopowy działa na rzecz powodzian. Z inicjatywy koleżanki... więcej
01/08/2010

Warszawskie żłobki kibicują akcji

„Wzrok naszych dzieci”

Strefa Warszawska już drugi rok uczestniczy w naszej lioneskiej ogólnopolskiej akcji „Wzrok naszych dzieci”. Ten wspaniały projekt daje szansę dzieciom naszej warszawskiej społeczności na szybkie i odpowiednio wczesne wykrycie wad wzroku, a dodatkowo, dzięki temu iż jest to wspólny projekt, mocno scala i jednoczy nasze warszawskie kluby. Razem „ramię w ramię” pracujemy nad rozpropagowaniem tego tematu, ale też razem współpracujemy w trakcie badań na terenie Warszawy i okolic.
Ustalono, ze względu na jakość działania i sprawność sprzętu, że aparaturę (aparat Welch Allyn, komputer i drukarka) będzie obsługiwała jedna osoba. Jest to decyzja dobra, bowiem odpowiedzialność spoczywa na jednej osobie. Tą osobą jestem ja, a moim obowiązkiem jest prawidłowe obchodzenie się ze sprzętem, pakowanie i rozpakowanie, przechowanie sprzętu oraz dostarczenie na umówione miejsce i wykonanie badania. Inne kluby realizują zadania pozyskiwania nowych miejsc, w których wzrok dzieci jest badany, a ich członkowie aktywnie mnie wspierają w trakcie całego procesu. W niniejszej kadencji są to głównie: LC Warszawa, LC Warszawa Centrum i LC Warszawa Arka.

Przyznam, że zostaliśmy chyba fachowcami od badań wzroku dzieci najmłodszych, tych chodzących do warszawskich żłobków i to głównie placówek państwowych, podlegających pod nadzór Miasta Stołecznego Warszawy. Tego typu badań w żłobkach było ostatnio najwięcej.
Piszę o tym, bo jesteśmy naprawdę dumni, że nasze wysiłki i starania zyskały tak duże uznanie w oczach nie tylko rodziców, ale również w oczach władz naszego miasta. Otrzymujemy po badaniach piękne podziękowania i gratulacje za wspaniałą inicjatywę.
A zamówienia na badania sypią się lawinowo. Kierownik jednej placówki poleca nas często następnemu żłobkowi. Taki łańcuszek. Wszyscy zdają sobie sprawę, że tak wczesne wykrycie wady wzroku u rocznego, czy nieco starszego dziecka, daje szansę na całkowite wyleczenie: miopii, hiperopii, astygmatyzmu, anisometropii, strabizmu, anizocorii lub też znaczne zminimalizowanie wykrytych odchyleń od normy, o ile takie ostaną zdiagnozowane, bowiem wzrok jest zmysłem podlegającym rozwojowi i możliwym do rehabilitacji.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości w widzeniu u malutkich dzieci, wyrównuje ich szanse w komunikowaniu się z otoczeniem i pozwala na zapewnienie im równego startu edukacyjnego, co ma późniejszy wpływ na ich prawidłowy rozwój i lepszy kontakt z rówieśnikami. Prawidłowy rozwój widzenia ma bowiem wpływ na jakość życia.
Osobiście przyznam, że bardzo lubię te badania. Choć bolą mnie kolana, bo głównie klęczę, aby dostosować poziom aparatu do poziomi oczu tych maluszków, to atmosfera pracy jest dosłownie wyjątkowa. Niektóre dzieci od mojego wejścia uwielbiają „nową ciocię”, inne z kolei patrzą nieufnie, boją się. Mówię, że przyszłam zrobić zdjęcia. Wtedy często się uśmiechają i czasem też, zwłaszcza dziewczynki po prostu pozują. Chłopcy natomiast przechwalają się „mój tatuś też ma taki aparat”. Każde dziecko jest wyjątkowe. To bardzo wdzięczni pacjenci, choć na badania trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i cierpliwości niż badając młodzież szkolną.
W trakcie trwającej kadencji, do dnia pisania niniejszej informacji, przebadano w Strefie Warszawskiej ponad 1400 dzieci wykrywając około 8 % tych z wadami wzroku. Z mojego doświadczenia wynika, że u młodszych dzieci wzrok jest w nieco lepszej formie, niż u starszej, szkolnej populacji. Myślę, że wlepianie wzroku w ekrany komórek czy komputerów jest przyczyną tej prawidłowości, ale to znak naszych czasów i z tym nie wygramy.

Anna Uścińska
LC Warszawa ARKA